среда, 18 мая 2022 г.

Історія України  8 клас   Практикум. Козацькі літописи ХVII-XVIII ст. як історичні джерела

Сторінки 261-262 

Перегляньте  відео:

https://www.youtube.com/watch?v=ao0x-U_IwFc

Прочитайте  додаткову інформацію

— "Літопис Самовидця" — український козацький літопис кінця XVII — початку XVIII ст. Складається з вступу і двох частин. У вступі описується стан України напередодні Національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького 1648—1654 pp. У першій частині автор описує воєнно-політичні події Національно-визвольної війни і періоду Руїни до 1676 р. У другій частині твору висвітлюються події 70 — 90-х pp. XVII ст., опис яких доведений до 1702 р. Твір написаний церковнослов'янською літературною мовою з елементами народної мови. Місце написання й автор літопису невідомі. На думку деяких дослідників, твір було написано в Лівобережній Україні, ймовірно, у Стародубі. В історичній літературі існує версія, за якою автором літопису був генеральний підскарбій М. Ракушка-Романовський. Оригінал "Літопису Самовидця" не зберігся. Відомий за копіями XVI11 ст. Уперше опублікований О. Бодянським у 1846 р. Описує Чорну раду під Ніжином та два ворожі табори — Сомка і Брюховецького.
"Літопис Самійла Величка" охоплює події 1648—1700 pp. Оповідач літописних подій на початку твору повідомляє, що служив у Василя Кочубея, який був у гетьмана Івана Мазепи генеральним писарем.
З літопису видно, що Величко був надзвичайно освіченою людиною. Можливо, він навчався в Київській академії. Як наближена до Кочубея особа, після його страти потрапив до в'язниці на кілька років, про що обмовився в літописі: "Оскільки змінив в той час добре своє життя на невільниче".
"Літопис", лишаючись твором історичним, є водночас і твором художнім. У канву тексту автор вплітає уривки з художніх творів українських авторів, оповідь щедро пересипана народними прислів'ями, легендами, переказами. У численних відступах автор висловлює своє ставлення до подій і людей, він справжній патріот — "істинний Малої Росії син і слуга".
"Літопис Самійла Величка" — солідна хроніка тогочасних подій, він налічує чотири томи, перший вийшов у світ 1848 року.
Оздобою літопису є оповідь про кошового отамана Івана Сірка.
"Літопис Григорія Грабянки" описує історію козацтва з часу його виникнення до 1709 року Його автор — гадяцький сотник Григорій Грабянка — вибудовує оповідь у формі окремих тематичних розділів —"Сказаній": "Сказаніє чего ради возстал Хмельницький на поляков", "Сказаніє о первой брані козацкой на Жолтой Воді з ляхами", "Сказаніє о Збаразькой і Зборовськой побіді над ляхами 1649 року", "Сказаніє о войні Берес- тецькой" тощо. Докладно пише Грабянка про мотиви, якими керувався Хмельницький, ідучи до Переяславської ради.
Смерть гетьмана в описі Грабянки — велике горе для всього українського краю. Переказуючи події, що відбулися в Україні після смерті Б. Хмельницького, автор з докором мовить про гетьманські міжусобиці, про запустіння краю.
М. Слабошпицький називає Грабянку і героєм історії, і її "секретарем".
Григорій Грабянка був полковим осаулою, суддею, полковником, брав участь у багатьох битвах і походах. 1737 року, коли козацьке військо вирушило в кримський похід проти татар, славний літописець наклав головою.

Виконайте  тестові завдання:

Літопис Самовидця

1. Письменник, що видав у своїй друкарні літопис Самовидця:
а) Є. Гребінка; б) Т. Шевченко; в) П. Куліш; г) І. Нечуй-Левицький.
2. Автором літопису вважають:
а) В. Кочубея; б) К. Зіновієва; в)М.Ракушку-Романовського ; г) невідому особу.
3. Події, які охоплені у змісті твору:
а) від давніх часів до 1769 р.; б) від 1648 р. до 1702 р.;
в) з 1848 р. до 1864 р.; г) період кінця ХVІІ — початку ХVІІІ ст.

Літопис  Грабянки

1. Кого засуджує автор у творі за байдуже ставлення до страждань народу, прагнення пограбувати державу й трудящих:
а) В. Кочубея; б) М. Гдешинського; в) Ф. Кандибу; г) П. Тетерю.
2. Де козаки під керівництвом Б. Хмельницького розбили ляхів і «добули силу добра, золота, срібла, міді, олова, пороху та всяких інших військових припасів»? Під:
а) Корсунем; б) Пилявцями; в) Львовом; г) Москвою.
3. Герой, до якого звернувся Б. Хмельницький з промовою: «А нащо говорити там, де треба діяти? Навіщо говорити там, де треба міру знати?»:
а) хан татарський; б) монарх російський; в) Д. Виговський; г) король Жигмонт.

Літопис  Величка

1. Біблійний герой, з образом якого С. Величко порівнює Б. Хмельницького:
а) Адам; б) Ной; в) Мойсей; г) Каїн.
2. Кошовий, якого козаки обирали вісім разів своїм отаманом:
а) І. Богун; б) М. Кривонос; в) С. Наливайко; г) І. Сірко.
3. Другий том літопису С. Величка містить відомості про:
а) битву при Жовтих Водах;
б) видатних політичних діячів І. Кочубея, І. Мазепу, С. Палія;
в) напад кримського хана на Запорозьку Січ у 1675 році;
г) перемогу під Батогом.

Комментариев нет:

Отправить комментарий