# Голодомор.Пам"ятаємо разом
Тремба Артем (Дерезуватська гімназія ,6 клас)
Запали свічку...
Одного дня в кінці листопада ми з братиком Кірюшею завітали в гості до бабусі Олени. Вона саме виставляла на вікні у вітальні запалену свічку і поклала поруч пучечок колосків.Спочатку я здивувався, для чого це, а поттім пригадав слова вчительки: щороку, в четверту неділю листопада,треба запалити свічечку , щоб ушанувати пам"ять жертв голодоморів минулих років.
Мені та братикові було не зовсім зрозуміло, хто морив людей голодом і чому в селян забирали хліб, який вони самі виростили. Бабуся пояснила нам і повідала сумну історію про свою вже бабусю Марійку Бараненко.
, Мешкала вона, Марійка, разом з батьками Семеном Івановичем та Федорою Олексіївною в селі Славгороді Синельниківського району. Дівчинка була найменшою серед їхніх семи дітей. Старші вже всі мали свої сім"ї і жили в цьому ж селі або за його межами. Тато хліборобив, бо мав невелике поле, де сіяв пшеницю та жито. Мама пекла в домашній печі хліб для колгоспників і тачкою відвозила його до комори, де приймав пишні великі хлібини комірник Вернигора.
Та настав тривожний 1932 рік. Усе зерно, що вродило на полях колгоспу та в окремих господарів, було здано державі за наказом вищого керівництва.А вже в 1933 році розпочався голод, бо все збіжжя було забрано ще раніше. Улітку, коли розпочався збір урожаю, виснажені люди потайки проникали на поля і збирали колоски, щоб якось прогодуватися і не померти. Та тут їх підстерігала небезпека. Кого помічали об"їждчики, того арештовували й судили. Так сталося і з батьками Марійки Бараненко, які збирали колоски біля села Бегми.Федорі та Семенові присудили по 5 років виправних робіт у різних таборах Сибіру. А Марійці на той час було всього 9 років.Дівчинка дуже ридала, коли забирали з хати батьків, але нічого не могла вдіяти. Залишилася сама ,страх, голод і сум поселився в оселі.
Спочатку її навідували рідні, а згодом забрала до себе найстарша сестра Оксана Філатова, яка мешкала зі своєю родиною у місті Ржищеві.
Врятувалася дівчинка від голоду, але сумувала за батьками, своєю домівкою, за подружкою Марусею Тищенко, яка в голодні дні приносила з дому шматочок хліба,щоб підтримати ослаблу .Той окрайчик і давав змогу вижити.
Повернулися батьки з таборів аж через 5 років, коли Марійці вже виповнилося 13.Були виснажені , але дуже раді, що лишилися живі і зможуть бути разом.
Ми з братиком притихли, слухаючи цю печальну розповідь, і зрозуміли, чому треба запалювати свічки і вшановувати пам"ять жертв голодоморів, щоб таке більше ніколи не повторилося.Запали свічку...
Комментариев нет:
Отправить комментарий